ZACZNIJ TUTAJ

 



Jeśli jesteś na tym blogu po raz pierwszy to warto zacząć właśnie tutaj, wykonując dwa ćwiczenia znajdujące się na końcu tego artykułu, które  pomogą ci wybrać odpowiednie dla ciebie  narzędzia zarządzania sobą w czasie. Jednak wprowadzając je w życie będą one dla ciebie dużą zmianą, dlatego pokażemy ci jak to zrobić skutecznie i bezboleśnie. 

Na początku analiza. Wprowadzanie zmian, kiedy konkretnie nie wiesz co powinieneś zmienić oraz gdzie leży twój problem jest zupełnie bezsensu. To tak jakbyś wybrał się na zakupy, ale nie wiedział co chcesz kupić, ostatecznie pewnie byś coś kupił, ale nie wiadomo czy byłaby to rzecz, której potrzebujesz czy coś zupełnie zbędnego, o ile z zakupami możesz zaryzykować to w przypadku twojego życia nie warto.


Pamiętaj, aby wprowadzić zmianę musisz wiedzieć co chcesz zmienić, dlaczego, jak to zrobisz oraz jakich efektów oczekujesz. Następnie musisz wybrać narzędzia które ci w tym pomogą. Na tym blogu przedstawimy ci wiele z nich, ale nie chodzi o to abyś korzystał z nich wszystkich, tylko świadomie potrafił wybrać te które są dla ciebie najlepsze i był w stanie realnie wprowadzić je w życie. Jeśli poprzestaniesz tylko na czytaniu o nich nie zyskasz żadnych efektów. 


A teraz czas na ćwiczenia!


Mamy dla Ciebie dwa magiczne ćwiczenia, dzięki którym:

- dowiesz się jak obecnie zarządzasz sobą w czasie, - określisz swoje problemy, - dowiesz się co chcesz zmienić i jakie efekty chcesz zyskać.


Do dzieła!

Określ jak obecnie wygląda twój czas.


Przez jeden lub dwa dni (nie mogą to być dni wolne, niech to będą zwykłe, codzienne dni) zaczynając od rana notuj wszystkie czynności jakie wykonujesz np. idę do toalety, jem śniadanie, jadę do pracy itp.


Dzięki temu będziesz w stanie określić:

  1. Czy szybko się rozpraszasz?

  2. Czy odwlekasz zadania na później?

  3. Na co poświęcasz najwięcej czasu?

  4. W jakich godzinach pracujesz najefektywniej? 

  5. Czego najbardziej nie lubisz robić?

  6. Przy jakich zajęciach masz stan flow?



Wypisz kategorie działań jakie masz w swoim życiu np. nauka, praca (w tym przypadku podziel na mniejsze konkretne elementy), obowiązki domowe, dzieci.


Określ ile czasu chciałbyś na nie poświęcić a następnie porównaj z wynikami z ćwiczenia pierwszego. 


Tylko 20% twoich działań odpowiada za 80% osiąganych efektów, dlatego 

następnie określ, które czynności w tych kategoriach dadzą ci najlepsze efekty i skup się na nich. 


Pamiętaj!

To co najważniejsze rób jako pierwsze. 




W.B.






2 komentarze:

  1. Ciekawe ćwiczenia ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za opinię! Mamy nadzieję, że ćwiczenia okazały się pomocne ;)

      Usuń

Copyright © ProjektantkiCzasu , Blogger