--- Złodzieje czasu - czyli rzeczy, które najczęściej rozpraszają naszą uwagę ---
Dzisiejszy wpis będzie poświęcony prawdopodobnie jednemu z największych zagrożeń i wyzwań dla zarządzania czasem. Dzisiaj chcemy Wam opowiedzieć o pożeraczach naszego cennego czasu oraz udzielić kilka wskazówek jak skutecznie zapanować nad ich wpływem.
Czym są złodzieje czasu?
Codziennie walczą o naszą uwagę, czyhają na nas i atakują w najmniej odpowiednim momencie. Kradną tyle, ile dadzą rady, od kilku minut a nieraz do kilku pełnych i cennych godzin. Najprościej mówiąc, są to wszystkie aktywności czy nawyki, które sprawiają, że korzystamy ze swojego czasu zdecydowanie mniej efektywnie. Skutecznie odciągają naszą uwagę od rzeczy najistotniejszych i często są źródłem poczucia straconego czasu.
Najpopularniejsi złodzieje czasu
Na podstawie prostych, codzienny przykładów chcemy przedstawić Ci listę rzeczy, które są przeciwnikami skupienia i mistrzami odwrócenia uwagi. Spróbuj wczuć się w przedstawioną sytuację!
Wstajesz rano, parzysz kubek swojej ulubionej kawy. Siadasz przy stole i otwierasz kalendarz. Czeka Cię bardzo pracowity dzień, ale jednocześnie wiesz, że zakończysz go luźnym spotkaniem ze znajomymi, na które tak czekałeś i którego tak potrzebujesz. Do napisania krótki esej, odpisanie na kilka ważnych maili i odebranie tortu na urodziny babci z pobliskiej cukierni - wszystko zaplanowane co do godziny.
Pełen energii zabierasz się do pracy. W tle puszczasz telewizje i zaczynasz pisać esej, idzie ci całkiem nieźle. Nagle słyszysz czołówkę swojego ulubionego serialu. Okazuje się, że to premierowy odcinek, którego jeszcze nie widziałeś. Postanawiasz oderwać się na chwilę i obejrzeć go. Niestety zamiast jednego odcinka oglądasz cztery.
Telewizja
Często zdarza nam się włączać telewizję przy okazji wykonywania innych obowiązków. Telewizor puszczony w tle jest zdecydowanie w topowej czołówce wrogów skupienia. Co chwilę odrywamy wzrok, aby zerknąć na to, co leci, aż w końcu jakiś program wciągnie nas na tyle, że rezygnujemy z naszych zadań. Telewizja jest sposobem na relaks i odstresowanie się - nie zawsze jest to czas zmarnowany jednak zdarza nam się spędzić go, na oglądaniu różnych seriali i programów zdecydowanie dłużej niż byśmy chcieli.
Kilka wskazówek:
Jeśli nie lubisz ciszy zamiast telewizji możesz włączyć swoją ulubioną muzykę
Wiele telewizorów obecnie ma funkcję nagrywania. Jeśli bardzo zależy Ci na oglądnięciu swojego ulubionego programu, po prostu go nagraj i obejrzyj, kiedy będziesz mieć wolny czas. Przy obecnym rozwoju telewizji internetowej jesteśmy w stanie także nadrobić serial, który nas zainteresował korzystając z komputera czy laptopa.
Nagle orientujesz się, że obiecałeś sobie uporządkować dzisiaj skrzynkę mailową oraz odpowiedzieć na wszystkie zaległe wiadomości. Ponownie siadasz do komputera i rozpoczynasz pracę. Po chwili dostajesz powiadomienie. Twój znajomy przesłał Ci zabawny filmik. Jednocześnie na grupie Twoi znajomi prowadzą żywą dyskusję o najnowszej stronie na Facebooku z fake newsami z całego świata, a Ty nie masz pojęcia, o co chodzi. Postanawiasz nadrobić zaległości i przeglądasz całą stronę od A do Z, aby być na bieżąco i wspólnie ze znajomymi w ciągu kolejnej godziny rozmawiać i śmiać się z absurdalnych postów i filmików publikowanych na tej stronie.
Social media, strony internetowe - telefon
Kiedyś jedynym zagrożeniem dla naszych planów był telefon lub wiadomość od najlepszego przyjaciela i godziny spędzone na plotkowaniu - do czasu kiedy pojawiły się smartfony. Social media we współczesnym świecie stanowią ogromną siłę. Umożliwiają nam one niemalże natychmiastowy kontakt i prawdopodobnie są obecnie najgroźniejszym spośród złodziei. Nawet najcichszy dźwięk powiadomienia sprawia, że zrywamy się w ciągu kilku sekund i biegniemy, aby sprawdzić kto lub co potrzebuje naszej uwagi. Media społecznościowe są niezwykłym narzędziem, a ich twórcy skutecznie zadbali o to, aby zatrzymać nas w wirtualnym świecie jak na dłużej. Według badań około 65% użytkowników mediów społecznościowych sięga po swój telefon co pół godziny, dlatego przy tym złodzieju czasu dajemy bardzo duży wykrzyknik!
Kilka wskazówek:
Najrozsądniejszym rozwiązaniem i pozbyciem się tego pożeracza czasu jest po prostu przejście do trybu offline, ale zdajemy sobie sprawę, że w przypadku obecnie funkcjonującego świata jest to niesamowicie trudne i prawie niemożliwe, ale w tym przypadku możesz:
Wyłączyć powiadomienia
Rozpisać sobie dokładnie ile czasu dziennie możesz poświęcić na korzystanie z social media i oczywiście obiecać sobie, że tak będzie!
Usunąć niepotrzebne aplikacje z telefonu
Kontrolować i monitorować czas, jaki poświęcasz na surfowanie w sieci (Może pomóc Ci w tym kilka kompleksowych narzędzi np. RescueTime)
Jeśli obietnica ograniczenia mediów społecznościowych i wyłączenie powiadomień nie działa, chcemy zaproponować Ci kilka ostatecznych wspomagaczy na detoks od SM :)
wtyczka StayFocused - dzięki niej możesz zablokować dostęp do social media i różnych witryn, które Cię rozpraszają na określony czas. Ostrzegamy! przywrócenie dostępu przed końcem czasu nie jest dość proste
LeechBlock - blokuje dostęp do stron internetowych
SelfControl - darmowe i klasyczne narzędzie do blokowania rozpraszaczy
Freedom - płatne narzędzie, ale posiada dużo więcej funkcji niż te poprzednio wymienione
Chaos informacyjny
Dzień w dzień jesteśmy zalewani nowymi komunikatami i coraz trudniej nam zweryfikować co jest prawdą, a zwykłym fake newsem. Oprócz fałszywych informacji internet zalewa fala ciekawostek, nowinek, które tak naprawdę niewiele wnoszą do naszego życia. Znasz to uczucie, kiedy przeglądając media społecznościowe czy strony internetowe, które Cię interesują na swojej drodze napotkasz kilka artykułów o kolejnej kłótni celebrytów czy zdemolowaniu nowo otwartej galerii przez ludzi ogarniętych szałem zakupowym. Te z pozoru niewinne, często zabawne publikacje są w istocie niesamowitymi złodziejami czasu. Wchodzimy aby przeczytać jeden post a zostajemy na dłużej, aby przeglądać kilka kolejnych artykułów o śmiesznych kotach.
Kilka wskazówek:
Postarajmy się na tyle ile jesteśmy w stanie odróżnić informacje, które rzeczywiście są nam niezbędne i korzystne od tych, które kompletnie nic nie wnoszą do naszego życia.
Jeśli zobaczyłeś artykuł, który Cię naprawdę zainteresował i bardzo chcesz go przeczytać, ale wiesz, że dzieje się to kosztem wykonania zaplanowanej czynności, zrób prostą rzecz - szybko zapisz go na później. Dzięki temu będziesz mógł do niego wrócić w wolnej chwili.
Patrzysz na zegarek, jest już dość późno i za chwilę musisz odebrać tort z cukierni. W pośpiechu niedokładnie odpisujesz na część maili. Jak najszybciej wkładasz kurtkę oraz buty jednocześnie sprawdzając rozkład jazdy autobusu. Jesteś gotowy do wyjścia, sięgasz do kieszeni kurtki i nagle orientujesz się, że nie ma w niej twoich kluczy od mieszkania. Wpadasz do pokoju i szukasz ich wszędzie. Po kilkunastu minutach poszukiwań znajdujesz je na biurku pod ogromną stertą papierów i długopisów. Odbierasz tort tuż przed zamknięciem cukierni i spóźniasz się na rodzinne spotkanie.
Brak porządku/bałagan
Nie każdy z nas ma wyjątkową umiejętność odkładania wszystkiego na swoje miejsce, nie mniej jednak ważne jest to abyśmy zadbali o swoją przestrzeń. Niewinny bałagan może być przyczyną długich poszukiwań tego, co jest nam natychmiast potrzebne. Zamiast pracować, to niestety spędzamy kolejną godzinę na porządkach. Oczywiście w tym punkcie nie jest mowa jedynie o bałaganie na biurku czy w pokoju. Pamiętajmy także o porządku w notatkach, mailach czy nawet w mediach społecznościowych - jest to pożeracz czasu, który jest obecny w różnych obszarach i nie wolno go bagatelizować :)
Kilka wskazówek:
Zaplanuj rutynowe sprzątanie
Na bieżąco przeglądaj maile i usuwaj te, które są nieważne
W uporządkowaniu notatek czy dokumentów przychodzą nam z pomocą różne narzędzia technologiczne jak np. Dysk google
Często prawdziwą udręką są drobiazgi - wyznacz miejsca, w których chcesz aby były konkretne rzeczy
Uporządkuj media społecznościowe - opuść grupy, które już Cię nie interesują, przestań obserwować strony, których dawno już nie przeglądasz.
Wracasz do domu i postanawiasz się przygotować na wieczorne wyjście. Słyszysz, że po raz kolejny twój telefon próbuje zwrócić na siebie twoją uwagę. Okazuje się, że to przypomnienie, że dzisiaj mija ostateczny termin oddania eseju. Postanawiasz odwołać wieczorne spotkanie aby dokończyć go. Ostatecznie dzieje się tak, że prosisz o przedłużenie terminu oddania pracy, ponieważ cały wieczór spędziłeś na graniu w swoją ulubioną grę, która dzisiaj ogłosiła nowe aktualizacje.
Gry
Gry komputerowe oraz te na telefon to prawdziwi pożeracze wolnych chwil i naszego czasu. Podobnie jak media społecznościową są bardzo uzależniające i odcinają nas od realnego świata na kilka dobrych godzin. Szczególnie niebezpieczne dla efektywnego zarządzania czasem są gry online, w których możemy osiągać różne poziomy, komunikować się z innymi graczami i ulepszać swoje postacie.
Kilka wskazówek:
Dość drastyczny i trudny krok dla zapalonych graczy, ale jednym z rozwiązań aby oderwać się od ciągłego grania jest po prostu jej odinstalowanie.
Podobnie jak w przypadku mediów społecznościowych możemy skorzystać z różnego rodzaju narzędzi umożliwiających nam blokowanie dostępu do aplikacji.
Schowaj ikonę z grą do folderu, dzięki temu nie zwrócisz na nią uwagi przy przeglądaniu telefonu czy laptopa - banalne ale działa!
Po całym dniu siadasz i otwierasz ponownie swój kalendarz. Widzisz, że nie do końca udało Ci się zrealizować wszystko tak, jak początkowo zakładałeś. Część spraw musi zostać przełożona, na kolejne dni, a część zadań została wykonana przez ciebie na tyle niedokładnie, że budzi to w tobie poczucie winy i zmarnowania czasu. Zastanawiasz się co poszło nie tak i nie rozumiesz dlaczego coś na co planowałeś przeznaczyć godzinę zajęło pół dnia i dlaczego musiałeś odwołać wieczorne spotkanie ze znajomymi aby dokończyć krótki esej, na który w rzeczywistości miałeś przeznaczone całe przedpołudnie?
Otóż ta historia pokazuje jak skutecznie swój plan, zrealizowały pożeracze czasu. Mamy nadzieję, że dzięki temu krótkiemu przykładowi zrozumiesz dokładnie jaki mają one wpływ na nasze plany, a dzięki temu będziesz wiedzieć jak możemy je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Najważniejsze jest to aby uświadomić sobie, które z nich mają największy wpływ na nas i wtedy możemy rozpocząć działania aby z nimi walczyć!
Aby dopełnić cały wpis chcemy na końcu przedstawić Ci krótko listę kilku złodziei czasu (oprócz wyżej wymienionych), z którymi spotkałeś się lub spotkasz przy okazji zarządzania swoim czasem.
Brak planowania i zarządzania czasem!
Lenistwo i ciągłe odkładanie zadań na później
Stanie w kolejkach czy korki - choć często nie mamy na to wpływu wcześniejsze nie zwrócenie uwagi na opcję stania w korku, może zburzyć cały nasz plan.
Przesadne zamartwianie się
Hałas
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz